Aabenraa Folkedansere

 
 

Velkommen

   
 

Foreningen

 

- medlemskab

 

- bestyrelsen

  - instruktører
  - musikere
   

- Kalender

   
 

Aktiviteter

 

- dansehold

  - DM-hold
 

- dragter

 

 

 

Andet

  - artikler
  - køb og salg
  - links
   
 

Fotoalbum

   

Kalender

 

2024

     

Tidspunkt

Aktiviteter

Sted

3. januar

kl. 19.30 - 21.30

Første danseaften

Gymnastiksalen,

Skolevænget 33,

6200 Aabenraa

10. januar

kl. 19.30 - 21.30

Alm. danseaften

Gymnastiksalen,

Skolevænget 33,

6200 Aabenraa

17. januar

kl. 19.30 - 21.30

Alm. danseaften

Gymnastiksalen,

Skolevænget 33,

6200 Aabenraa

19. januar

kl. 19.30

Danseaften i Ribe

Rosenallé 3,

Ribe

24. januar

kl. 19.30 - 21.30

Nr. Hostrup Folkedansere kommer på besøg.

Gymnastiksalen,

Skolevænget 33,

6200 Aabenraa

31. januar

kl. 19.30 - 21.30

Alm. danseaften

Gymnastiksalen,

Skolevænget 33,

6200 Aabenraa

 

 

 

7. februar

kl. 19.30 - 21.30

Alm. danseaften

Gymnastiksalen,

Skolevænget 33,

6200 Aabenraa

14. februar

Vinterferie

 

14. februar

kl. 19.30 - 22.00

Vinterferiedans i Abkær folke- og musikhus

Abkær Skolevej 5,

Abkær,

6500 Vojens

21. februar

kl. 19.30 - 21.30

Alm. danseaften

Gymnastiksalen,

Skolevænget 33,

6200 Aabenraa

24. februar

kl. 19.30

Nr. Hostrup Folkedansere indbyder til Februar-legestue

Multisalen,

Nr. Hostrupvej 29,

6230 Rødekro

28. februar

kl. 19.30 - 21.30

Temaaften i Nordiske danse med Ulla Lykke Alnor

Gymnastiksalen,

Skolevænget 33,

6200 Aabenraa

 

 

 

6. marts

kl. 19.30 - 21.30

Alm. danseaften

Gymnastiksalen,

Skolevænget 33,

6200 Aabenraa

10. marts kl. 14.00

Sangeftermiddag i Grænsekvadrillen

Auditoriet,

Lyreskovskolen,

Kirkevej 1, Bov,

6330 Padborg

13. marts

kl. 19.30 - 21.30

Alm. danseaften

Gymnastiksalen,

Skolevænget 33,

6200 Aabenraa

20. marts

kl.19.00

Alm. danseaften

Gymnastiksalen,

Skolevænget 33,

6200 Aabenraa

     

3. april

kl. 19.00 -

Sæsonafslutning

Damms Gård

Gråstenvej 12, Felsted,

6200 Aabenraa

5. april

kl. 19.30 -

Bal med Svendborg Danse- og Splillemandslaug.

Abkær Folke- og Musikhus.

Abkær Skolevej 5, Abkær,

6500 Vojens.

17. april

kl.19.30 - 21.30

Sommerdans og generalforsamling

Damms Gård

Gråstenvej 12, Felsted,

6200 Aabenraa

24. april

kl.  19.30 - 22.00

Haderslev og Omegns Folkedansere invitere til sommerdans

Gl. Katadralsskoles Festsal,

Gåskærgade 28,

6100 Haderslev.

 

 

 

 

 

 

1. maj

kl. 19.30 - 22.00

Legestue i Abkær Folke- og Musikhus

Abkær Skolevej 5,

6500 Vojens.

22. maj

kl. 19.30 - 22.30

Legestue med Ribe Spillemandslaug - Aflyst

Damms Gård

Gråstenvej 12, Felsted,

6200 Aabenraa

 

 

 

11. juni kl. 19.30

Sommerdans i Grænsekvadrillen

Kværs Forsamlingshus,

Kværsgade 32,

Kværs,

6300 Gråsten

12. juni

kl. 18.30

Krolf og grillaften

Langebro 36A,

6200 Aabenraa

 

 

 

16. - 21. juli

Nordlek

Arendal,

Norge

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. september

kl. 19.30 - 21.30

Første danseaften - sæsonstart

Gymnastiksalen,

Campusallé 20,

6200 Aabenraa

11. september

kl. 19.30 - 21.30

Alm. danseaften

Gymnastiksalen,

Campusallé 20,

6200 Aabenraa

18. september

kl. 19.30 - 21.30

Alm. danseaften

Gymnastiksalen,

Campusallé 20,

6200 Aabenraa

25. september

kl. 19.30 - 21.30

Alm. danseaften

Gymnastiksalen,

Campusallé 20,

6200 Aabenraa

 

 

 

2. oktober

kl. 19.30 - 21.30

Alm. danseaften

Gymnastiksalen,

Campusallé 20,

6200 Aabenraa

9. oktober

kl. 19.30 - 21.30

Alm. danseaften

Gymnastiksalen,

Campusallé 20,

6200 Aabenraa

14. oktober

kl. 19.30 -

Vi besøger Nr. Hostrup Folkedansere

Nr. Hostrup Forsamlingshus

16. oktober

Efterårsferie

 

23. oktober

kl. 19.30 - 21.30

Alm. danseaften

Gymnastiksalen,

Campusallé 20,

6200 Aabenraa

30. oktober

kl. 19.30 - 21.30

Alm. danseaften

Gymnastiksalen,

Campusallé 20,

6200 Aabenraa

 

 

 

1. november

kl. 18.30 -

Efterårsfest - instruktør Christian Jensen

Damms Gård

Gråstenvej 12, Felsted,

6200 Aabenraa

6. november

kl. 19.30 - 21.30

Alm. danseaften

Gymnastiksalen,

Campusallé 20,

6200 Aabenraa

13. november

kl. 19.30 - 21.30

Alm. danseaften

Gymnastiksalen,

Campusallé 20,

6200 Aabenraa

20. november

kl. 19.30 - 21.30

Temaaftem - Sjældne Sønderjyske danse med Hans Muurmann

Gymnastiksalen,

Campusallé 20,

6200 Aabenraa

27. november

kl. 19.30 - 21.30

Alm. danseaften

Gymnastiksalen,

Campusallé 20,

6200 Aabenraa

     

 

 

 

4. december

kl. 19.30 - 21.30

Alm. danseaften

Gymnastiksalen,

Campusallé 20,

6200 Aabenraa

11. december

kl. 18.30 -

Juleafslutning

 
     

Webdesign